شناسایی اجناس از روی بارکد

شناسایی اجناس از روی بارکد اطلاعاتی جامع و کامل در مورد محصول به ما میدهد. این اطلاعات کمک می کنند تا از اصالت محصول مطمئن شویم.
شناسایی اجناس از روی بارکد

امروزه، شناسایی اجناس از روی بارکد یکی از روش های مرسوم آگاهی از اصالت محصول مورد نظر می باشد.

بارکد چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که می دانید بارکدها به صورت های مختلفی دیده می شوند. قدیمی ترین نوع بارکد، بارکد تک بعدی محسوب می شود. این نوع بارکد به صورت خطوط سیاه عمودی با پهنای متفاوت روی زمینه ای سفید دیده می شود. بنابراین فاصله بین خطوط مشکی به رنگ سفید دیده می شود. در زیر این بارکدهای تک بعدی شماره هایی درج شده که هر یک از آنها نشان دهنده اطلاعاتی خاص از محصول می باشند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

از دیگر انواع بارکد می توان به بارکدهای دو بعدی اشاره کرد. این بارکدها به صورت اشکال هندسی مختلف دیده می شوند که درون آنها نیز طرح هایی است. به اصطلاح به معروف ترین انواع این نوع بارکد، QR CODE گفته می شود.

به طور کلی می توان گفت هدف از درج بارکد روی محصول، رمز گذاری اطلاعات آن است. این رمز گذاری باعث می شود تا شما با داشتن اطلاعاتی محدود به شناسایی اجناس از روی بارکد بپردازید. در این محتوا قصد داریم به بررسی کامل بارکدها و روش تشخیص اصالت کالا از طریق آنها بپردازیم. پس تا انتهای این محتوا با ما همراه باشد.

شناسایی اعداد درج شده روی بارکدهای تک بعدی

همانطور که در ابتدای امر بررسی کردیم، شناسایی اجناس از روی بارکد تک بعدی می تواند از طریق اعداد درج شده زیر آن صورت گیرد. لازم است بدانید، هر بارکد تک بعدی دارای اعداد و ارقامی است که هر یک از آنها نشان دهنده اطلاعاتی خاص در مورد محصول می باشند.

ادامه مطلب
تشخیص اصالت کالا

برای مثال، سه رقم اول بارکد از سمت چپ نشان دهنده کشور سازنده محصول است. به عنوان مثال کشور ایران با کد 626 شناخته می شود. محصولات چینی نیز با کد های 690 تا 695 نشان داده می شوند. محصولات ژاپنی هم دارای کد های 450 تا 459 می باشند. به همین ترتیب، هر کشور دارای شناسه ای منحصر به فرد است که از طریق بررسی بارکد می توان آن را تشخیص داد. البته باید دقت کنید، محصولاتی که تحت لیسانس کشوری خاص در ایران تولید می شوند با کد کشور عزیزمان شناخته می شوند.

شناسایی اجناس از روی بارکد

به همین ترتیب شما از طریق بارکد و اعداد روی آن می توانید به اطلاعاتی از کد شرکت سازنده، کد محصول و کد کنترل آن دسترسی پیدا کنید. به علاوه شما با اسکن بارکدهای تک بعدی می توانید در طی کوتاهترین زمان ممکن به اطلاعاتی جامع و کاربردی در مورد محصول دسترسی پیدا کنید. این اسکن به وسیله دستگاه بارکدخوان و یا نرم افزارهای مربوط به آن که در گوشی های تلفن همراه نصب می شوند، قابل انجام است. بنابراین شما می توانید عملیات تشخیص اصل بودن اجناس از روی بارکد را به این صورت انجام دهید.

بررسی نکاتی در مورد بارکد های دو بعدی یا QR CODE

بارکدهای دو بعدی یا QR CODE ها نیز برای شناسایی اجناس از روی بارکد مورد استفاده قرار می گیرند. شناسایی از روی بارکد به وسیله QR CODE بدین صورت است که باید روی گوشی های همراه خود، نرم افزارهای بارکدخوان را نصب کنبد.

این نرم افزارها از طریق اتصال به دوربین گوشی هوشمند شما، از کد تصویر برداری کرده و پس از اسکن، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهند. شما با اسکن بارکد می توانید به اطلاعات مهمی از جمله کشور مبدا، شرکت سازنده، سری ساخت، تاریخ تولید و انقضا و… دسترسی پیدا کنید. در این صورت شما می توانید به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن به شناسایی از طریق بارکد مشغول شوید.

ادامه مطلب
استعلام بارکد کالا به زبان ساده

 

البته انواع دیگری از بارکدهای دو بعدی وجود دارند که در اصطلاح به آنها DATA MATRIX گفته می شود. این بارکدها از نظر شکل ظاهری شباهت بسیاری به QR CODE دارند و موارد استفاده از آنها در محصولاتی مانند دارو یا تجهیزات پزشکی کوچک می باشد. عملیات شناسایی اجناس از روی بارکد DATA MATRIX نیز، به وسیله نرم افزارهایی که در قسمت قبل ذکر شد، قابل انجام است.

آیا امکان درج بارکد تقلبی روی اجناس وجود دارد؟

حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا امکان درج بارکد تقلبی روی اجناس وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، ممکن است بارکد درج شده روی محصول تقلبی باشد. بنابراین تنها مشاهده بارکد برای آگاهی از کیفیت محصول کافی نیست. بلکه باید به شناسایی اجناس از روی بارکد بپردازید.

متاسفانه این روزها، با توجه به افزایش اجناس تقلبی در بازار، بارکدهای تقلبی نیز افزایش یافته اند. بسیاری از افراد سودجو این روزها به دلیل فروش محصولات خود اقدام به چاپ بارکدهای تقلبی روی اجناس می کنند. از این رو برای شناسایی اصالت محصولات حتما باید به بررسی بارکدهای درج شده روی آنها بپردازید. برای این کار می توانید از دستگاه ها یا نرم افزارهای بارکدخوان استفاده کنید.

شناسایی اجناس از روی بارکد

در صورت مشاهده مغایرت اطلاعات با اطلاعات درج شده روی جعبه محصول، متوجه خواهید شد که بارکد درج شده تقلبی است. در این صورت می توانید مراتب را به سازمان های ناظر اطلاع دهید تا با فروشنده محصول برخوردهای قانونی صورت گیرد و از پخش شدن بیشتر محصول جلوگیری شود.

ادامه مطلب
استعلام بارکد و روش های آن

شناسایی اجناس از روی بارکد

شناسایی اجناس از روی بارکد، می تواند مزیت های فراوانی داشته باشد. شما با توجه به بارکدها می توانید اطلاعاتی جامع و کامل در مورد محصول به دست آورید. این اطلاعات به شما کمک می کنند تا مشخصات محصول را پیدا کرده و از اصالت آن مطمئن شوید. برای شناسایی بارکدها می توانید از دستگاه های بارکدخوان یا نرم افزارهای مربوطه استفاده کنید. در این صورت می توانید به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن عملیات شناسایی اصالت محصول را انجام دهید.

بسیاری از افراد به درج بارکدهای تقلبی روی محصولات خود مشغول اند. این افراد برای فروش محصولات خود از چنین ترفندهایی استفاده می کنند. پس لازم است حتما قبل از خرید محصولات مختلف به بارکد درج شده روی آنها دقت کنید و اصالت آن را بررسی نمایید. امید است مطالب ذکر شده، زمینه آشنایی شما با شناسایی اجناس از روی بارکد را فراهم کرده باشد.

برچسب اصالت و لیبل سلامت

برچسب اصالت و لیبل سلامت

پیشتازان دانش و تندرستی دریا

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره پیشتازان اصالت

شرکت پیشتازان دانش و تندرستی دریا با برند پیشتازان اصالت , یکی از مجریان طرح برچسب اصالت سازمان غذا و دارو میباشد که با هدف ارائه خدمات مرتبط با چاپ و الصاق لیبل اصالت وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز نموده است.

کارشناسان این شرکت آماده هستند تا بصورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته پاسخگوی سوالات شما در زمینه چاپ و الصاق انواع برچسب, خرید لیبل خام و ملزومات چاپ همچون انواع ریبون باشند.

آخرین مطالب

شناسایی اجناس از روی بارکد اطلاعاتی جامع و کامل در مورد محصول به ما میدهد. این اطلاعات کمک می کنند تا از اصالت محصول مطمئن شویم.