استعلام بارکد و روش های آن

استعلام بارکد، روشی مطمئن برای آگاهی از اصالت کالای خریداری شده است. در این نوشته روش های استعلام بارکد کالا می بپردازیم.
استعلام بارکد اصالت کالا

ممکن است واژه استعلام بارکد، بارها به گوش شما خورده باشد. البته احتمالا خیلی از افراد درک درستی از مفهوم استعلام بارکد ندارند. همانطور که می دانید، بارکد طرح نگاره ای است که روی بسیاری از کالا ها و محصولات درج شده است. اما تا کنون به این مسئله فکر کرده اید که درج بارکد روی یک محصول چه استفاده ای دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که استعلام بارکد، روشی مطمئن برای آگاهی از اصالت کالای خریداری شده است. در سالهای اخیر و با توجه به نرخ تورم، بسیاری از محصولات آرایشی، بهداشتی، دارویی و… دچار افزایش قیمت شدیدی شده اند. این مسئله باعث شده تا برخی سودجویان، با تولید محصول فیک و تقلبی شبیه به محصول اصلی، و فروش آن با قیمتی مناسب تر از محصول اورجینال، سود زیادی کسب کنند.

در سالهای اخیر، این مسئله باعث بروز نگرانی در خریداران شده است. بدیهی است مشتری انتظار داشته باشد در مقابل هزینه ای که صرف می کند محصولی مطمئن و با اصالت خریداری کند. در مورد محصولات آرایشی، بهداشتی و دارویی، خرید محصول اورجینال از اهمیت بالاتری برخوردار است. چرا که این محصولات به صورت مستقیم با جان انسان سر و کار دارند. پس باید در خرید آنها دقت کرد.

خوشبختانه شما با روشی امن و آسان به نام استعلام بارکد اصالت کالا می توانید از اورجینال بودن محصول خریداری شده و همچنین استاندارد بودن آن، اطمینان کامل حاصل کنید. در این محتوا قصد داریم به بررسی مسئله استعلام بارکد، روش های استعلام و مزیت های آن بپردازیم. پس در ادامه ما را همراهی کنید.

ادامه مطلب
راهنمای تشخیص اصالت کالا با بارکد

بارکد اصالت به چه شکل هایی دیده می شود؟

برای آشنایی با روش های استعلام بارکد، ابتدا باید بدانید که بارکدها چند نوع هستند و به چه شکل هایی دیده می شوند. بارکد یک روش کدگذاری است که از حوالی سال 1952 میلادی ابداع شد و مورد استقبال گسترده ای قرار گرفت. امروزه بارکدها بیشتر به شکل برچسب هایی دیده می شوند که دارای خطوط عمودی باریک و ضخیم مشکی هستند. بارکدها معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند که در ادامه به شرح توضیحاتی در مورد آنها می پردازیم.

  • بارکد تک بعدی: یکی از انواع بارکدهایی که هنگام استعلام بارکد با آنها مواجه می شوید، بارکدهای تک بعدی هستند. این بارکدها به صورت خطوط عمودی با پهنای مختلف روی یک برچسب با زمینه سفید دیده می شوند. بنابراین فضای خالی بین خطوط به رنگ سفید دیده می شود.
  • بارکد دو بعدی: یکی از معروف ترین انواع بارکد که در سالهای اخیر مورد کاربرد گسترده ای قرار گرفته است، بارکد دو بعدی می باشد. بارکد دو بعدی به شکل های مربع، دایره و… دیده می شود. معروف ترین انواع این نوع بارکد به عنوان QR CODE شناخته می شود.

این بارکدها روی برچسب هایی تحت عنوان برچسب اصالت کالا درج می شوند و روی جعبه بسته بندی محصول قرار می گیرند. با استفاده از روش استعلام بارکد می توان از طریق این برچسب ها از اصالت و اورجینال بودن کالای مربوطه مطمئن شد.

بارکد اصالت کالا

آشنایی با روش های مختلف استعلام بارکد

استعلام بارکد اصالت کالا معمولا از طریق روش های مختلفی انجام می شود. بارکد، بخشی از برچسب اصالت است که به عنوان کد ردیابی نیز شناخته می شود. در این بخش از محتوا به بررسی انواع مختلف روش های استعلام بارکد کالا می پردازیم.

  1. استعلام از طریق سایت: یکی از روش های استعلام بارکد، مراجعه به سایت http://www.ttac.ir می باشد. با مراجعه به این سایت و وارد کردن اطلاعات خواسته شده از روی برچسب می تواند بارکد اصالت را استعلام کنید.
  2. استفاده از سامانه TTAC: این سامانه به عنوان برنامه ای روی گوشی های تلفن همراه هوشمند شما قابل نصب است. با نصب این سامانه می توانید به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن بارکد های درج شده روی کالا را بازخوانی کرده و فرآیند استعلام بارکد را انجام دهید.
ادامه مطلب
تشخیص کشور سازنده از روی بارکد

پس از استعلام بارکد، سامانه یا سایت اطلاعات جامع و کاملی از محصول به شما ارائه می دهند. بدیهی است اگر محصول خریداری شده توسط شما، با اطلاعات ارائه شده توسط سایت همخوانی داشته باشد، محصولی با کیفیت و اصالت خریداری کرده اید. اما در صورت وجود مغایرت، محصول اصیل و استاندارد نیست. در این مواقع می توانید تخلف فروشنده را به سازمان غذا و دارو یا دیگر نهادهای مربوطه اطلاع دهید تا در اسرع وقت به شکایت شما رسیدگی شده و حق شما در این زمینه پایمال نشود.

چگونگی درج بارکد استعلام کالا روی جعبه محصولات

حال که با اطلاعات مفیدی در مورد کاربرد های استعلام بارکد آشنا شدیم، بهتر است اطلاعاتی در مورد چگونگی تولید و درج این بارکد ها نیز کسب کنیم.

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، بارکد معمولا به صورت تک بعدی یا دو بعدی روی برچسب اصالت درج می شود. این برچسب ها با استفاده از لیبل ها و ریبون ها ساخته می شوند. در واقع می توان گفت برای درج بارکد روی محصول به ریبون و لیبل نیاز است.

ریبون ها و لیبل های بارکد زن، در انواع مختلفی ساخته می شوند. هر یک از این انواع ویژگی و کاربرد مخصوصی دارد و برای انواع مختلف برچسب استفاده می شود. قیمت این محصولات نیز با توجه به خصوصیات، کیفیت و ابعاد آنها متفاوت است. این محصولات در رنگ ها و ابعاد مختلفی تهیه می شوند، شما متناسب با نوع کاربرد مد نظر خود، می توانید مناسب ترین نوع ریبون و لیبل را انتخاب کرده و فرآیند درج بارکد را انجام دهید.

ادامه مطلب
آموزش کامل استعلام بارکد وزارت بهداشت

استعلام بارکد اصالت کالا

خلاصه و جمع بندی

استعلام بارکد، روشی امن و مطمئن برای آگاهی از اصالت محصول خریداری شده است. با توجه به اینکه محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی به صورت مستقیم با سلامتی انسان رابطه دارند، باید حتما فرآیند استعلام بارکد را برای این محصولات انجام دهیم و در صورت مغایرت اطلاعات مراتب را به سازمان غذا و دارو گزارش نماییم. بارکدها معمولا به دو نوع تک بعدی و دو بعدی دیده می شوند. با استفاده از سامانه TTAC  و یا مراجعه به سایت مربوطه می توان به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن، اصالت بارکد کالای خریداری شده را بررسی کرد.

برچسب اصالت و لیبل سلامت

برچسب اصالت و لیبل سلامت

پیشتازان دانش و تندرستی دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره پیشتازان اصالت

شرکت پیشتازان دانش و تندرستی دریا با برند پیشتازان اصالت , یکی از مجریان طرح برچسب اصالت سازمان غذا و دارو میباشد که با هدف ارائه خدمات مرتبط با چاپ و الصاق لیبل اصالت وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز نموده است.

کارشناسان این شرکت آماده هستند تا بصورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته پاسخگوی سوالات شما در زمینه چاپ و الصاق انواع برچسب, خرید لیبل خام و ملزومات چاپ همچون انواع ریبون باشند.

آخرین مطالب

استعلام بارکد، روشی مطمئن برای آگاهی از اصالت کالای خریداری شده است. در این نوشته روش های استعلام بارکد کالا می بپردازیم.