اصالت کالا و روش های استعلام آن

طی فرآیند بررسی اصالت کالا، شما می توانید به عنوان یک مصرف کننده با کمترین امکانات، اصالت و سلامت محصولات را هنگام خرید تشخیص دهید.
استعلام اصالت کالا

بررسی برچسب اصالت کالا در حال حاضر، یکی از مهم ترین دغدغه ها و چالش هایی است که مردم و مسئولین با آن مواجه اند. وجود کالاهای تقلبی، غیر مجاز و بی اصالت در کشور، باعث بروز مشکلات گسترده ای برای فروشندگان، مردم، تولید کنندگان و وارد کنندگان محصول شده است. بنابراین از سال ها قبل، مسئولین به این نتیجه رسیدند که باید برای رفع این مشکل تمهیداتی اندیشید. این شد که مسئله استعلام اصالت کالا مورد توجه نهاد های نظارتی قرار گرفت.

طی فرآیند بررسی و استعلام اصالت کالا،  شما می توانید به عنوان یک مصرف کننده عادی و با کمترین امکانات، اصالت و سلامت محصولات خریداری شده خود را مورد بررسی قرار دهید. به این ترتیب در صورت وجود هر گونه مشکلی در محصولات مختلف، متوجه آن خواهید شد و می توانید این موضوع را به نهادهای نظارت کننده بر سلامت محصول اطلاع دهید.

استعلام اصالت کالا روی چه محصولاتی انجام می شود؟

استعلام اصالت کالا فرآیندی است که روی محصولات مختلف قابل انجام است. البته در ابتدا این عملیات تنها برای محصولات و کالاهای سلامت محور الزامی بود اما به مرور زمان گستردگی این قضیه بیشتر شد و امروزه بسیاری از محصولات برای پخش در بازار نیاز به دریافت مجوزهای مربوط به اصالت کالا دارند. در ادامه به مهم ترین محصولاتی که شامل این فرآیند شده اند اشاره می کنیم.

  • محصولات سلامت محور: همان طور که گفته شد محصولات سلامت محور از اولین محصولاتی هستند که عملیات استعلام اصالت کالای پزشکی روی آن ها صورت گرفته است. این محصولات شامل داروها، مکمل ها، نوشیدنی ها و آشامیدنی ها، تجهیزات پزشکی، محصولات آرایشی و بهداشتی و… می باشند.
  • لوازم خانگی: لوازم خانگی نیز از آن دست از محصولاتی به شمار می روند که برای خرید حتما باید به اصالت و کیفیت آن ها توجه کنید. این محصولات معمولا در قیمت های بالایی به مشتری عرضه می شوند و مشتری برای خریداری این کالاها هزینه بالایی پرداخت خواهد کرد. بنابراین بدیهی است قبل از خرید از اصل یا تقلبی بودن محصول اطمینان حاصل کنید. این اطمینان از طریق انجام بررسی اصالت کالا به راحتی قابل انجام است.
  • گوشی های هوشمند: گوشی های هوشمند نیز این روزها از فروش بالایی برخوردارند. با اعمال قانون ریجستری گوشی های هوشمند تنها آن دست از موبایل هایی که از درگاه های قانونی وارد ایران شده اند، قابلیت سرویس دهی در خاک ایران را خواهند داشت. بنابراین باید حتما قبل از خرید، اصالت کالا یا همان گوشی هوشمند چک شود. در صورتی که پیام اصالت کالا مورد تایید است برای شما نمایش داده شد، می توانید از سلامت و اصالت آن اطمینان کامل پیدا کنید.
ادامه مطلب
استعلام شماره ثبت دارو چیست و چگونه انجام میشود؟

اصالت کالا به چند روش چک می شود؟

تشخیص اصالت کالا از طریق روش های گوناگونی قابل انجام است. از آسان ترین روش های موجود برای چک کردن اصالت و سلامت کالا می توان به روش پیامکی اشاره کرد. تشخیص اصالت کالا با پیامک به این صورت است که شما باید کد یکتای درج شده روی کالا را به سامانه پیامکی اصالت کالا با شماره 10001517 پیامک کنید. البته برای محصولات بهداشتی معمولا شماره پیامکی 20008822 می باشد. به این ترتیب پیامکی حاوی اطلاعات از اصل یا تقلبی بودن محصول برای شما ارسال خواهد شد.

استعلام اصالت کالا

اصالت کالا از طریق تلفنی نیز امکان پذیر است. برای این کار باید با تلفن های گویا تماس بگیرید و کد مربوطه را به اپراتور اعلام کنید. سپس اصل یا تقلبی بودن کالا به اطلاع شما خواهد رسید. شما با دسترسی به اینترنت نیز می توانید در مدت زمان فوق العاده کوتاهی به اطلاعاتی از محصولات مختلف دست پیدا کنید. برای این کار می توانید به سامانه های اینترنتی ttac مراجعه کنید یا همچنین می توانید از اپلیکیشن ها و نرم افزارهای اینترنتی استفاده کنید.

برای دانلود نرم افزارهای شناسایی اصالت کالا، باید از مراجع معتبری استفاده کنید. با دریافت و نصب یک اپلیکیشن قانونی روی گوشی هوشمند خود می توانید در عرض چند دقیقه اصالت کالاهای مورد نظر خود را چک کنید. این نرم افزارها با استفاده از دوربین گوشی، عملیات اسکن بارکد را انجام می دهند. سپس قانونی یا غیر قانونی بودن محصول به اطلاع شما خواهد رسید.

مزیت های چک کردن اصالت کالا کدام است؟

چک کردن اصالت کالا مزیت های زیادی برای شما به همراه دارد. برای مثال شما با این عملیات می توانید کالاهای مورد نیاز خود را با اطمینان زیادی نسبت به اصالت آن ها خریداری کنید. همچنین از ورود کالاها و اجناس غیر مجاز به خاک کشور تا حد زیادی جلوگیری خواهد شد. یعنی شما با استفاده از این عملیات می توانید به کسب و کار تولید کنندکان داخلی و یا وارد کنندگانی که به واردات کالای قانونی به داخل کشور مشغول اند رونق ببخشید.

ادامه مطلب
برچسب اصالت دارو و آموزش استعلام آن

حتما می پرسید چگونه این مسئله ممکن است؟ در این مورد باید گفت که کالاهای غیر قانونی، حق دریافت برچسب های تایید اصالت و سلامت کالا را ندارند. بنابراین از پخش و گستردگی توزیع این محصولات غیر قانونی در کشور جلوگیری خواهد شد.

استعلام بارکد کالا

از طرفی تایید اصالت کالا باعث ایجاد اطمینان هنگام مصرف محصول خواهد شد. شما با استفاده از این عملیات می توانید اطلاعات مربوط به محصول تولید شده اعم از تاریخ های تولید و انقضا، سری ساخت، پروانه ثبت، محل تولید کالا، برند و… را به دست آورید. بنابراین کالا را با شناخت کاملی مورد استفاده قرار خواهید داد.

آیا امکان درج برچسب های تقلبی روی محصولات وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، متاسفانه بسیاری از افراد سودجو برای پخش و توزیع محصولات غیر قانونی در کشور و کسب سود و درآمد بیشتر از برچسب های اصالت تقلبی کالا استفاده می کنند. اما نیازی نیست نگران تقلبی بودن برچسب ها باشید. شناسایی برچسب های تقلبی کار آسانی است. تنها باید اصالت کالا را مورد استعلام و بررسی قرار دهید. برای این کار نیز باید از روش هایی که در بخش های قبل ذکر کردیم استفاده کنید.

اما اگر پس از استعلام متوجه غیر قانونی یا غیر اصیل بودن کالای مورد نظر خود شدید، باید حتما این مسئله را به اطلاع سازمان غذا و دارو یا وزارت بهداشت برسانید. سامانه های نظارتی مشغول در این مجموعه ها به مسئله پیش آمده رسیدگی می کنند و مشکل را رفع خواهند کرد.

برچسب اصالت و لیبل سلامت

برچسب اصالت و لیبل سلامت

پیشتازان دانش و تندرستی دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره پیشتازان اصالت

شرکت پیشتازان دانش و تندرستی دریا با برند پیشتازان اصالت , یکی از مجریان طرح برچسب اصالت سازمان غذا و دارو میباشد که با هدف ارائه خدمات مرتبط با چاپ و الصاق لیبل اصالت وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز نموده است.

کارشناسان این شرکت آماده هستند تا بصورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته پاسخگوی سوالات شما در زمینه چاپ و الصاق انواع برچسب, خرید لیبل خام و ملزومات چاپ همچون انواع ریبون باشند.

آخرین مطالب

طی فرآیند بررسی اصالت کالا، شما می توانید به عنوان یک مصرف کننده با کمترین امکانات، اصالت و سلامت محصولات را هنگام خرید تشخیص دهید.