استعلام شماره ثبت دارو چیست و چگونه انجام میشود؟

برای استعلام شماره ثبت دارو یا کد irc می توان از طریق روش های متعددی اقدام کرد. متداول ترین روش استعلام بر خط یا اینترنتی می باشد.
معرفی برچسب اصالت 2×4

استعلام شماره ثبت دارو، یگی از کارهایی است که این روزها باید حتما روی محصولات دارویی صورت گیرد. همان طور که در جریان هستید محصولات مختلف دارویی، جزء آن دسته از محصولاتی به شمار می روند که سلامت و کیفیت آن ها از اهمیت بی نظیری برخوردار است. متاسفانه امروزه بسیاری از سودجویان به دلیل علاقه به کسب سود بیشتر، بدون توجه به تاریخ مصرف محصولات دارویی، آن ها را به فروش می رسانند. این محصولات می توانند خطراتی جدی برای مصرف کننده داشته باشند. به همین منظور باید حتما سلامت و اصالت آن ها مورد تایید نهادهای معتبری مانند وزارت بهداشت و یا سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

اما چگونه سلامت محصولات دارویی مختلف بررسی و چک می شود؟ باید این طور گفت که این فرآیند از طریق استعلام شماره ثبت دارو انجام می شود. یعنی محصولات دارویی دارای کدی هستند که به آن ها کد irc گفته می شود. این محصولات از طریق کد آی آر سی مورد سنجش و کنترل کیفیت قرار می گیرند. بنابراین تمامی تولید کنندگان محصولات دارویی و وارد کنندگان مختلف آن، باید این کد را دریافت کنند. البته دریافت این کد نیز مراحل و روش های مخصوص به خود را دارد که در ادامه این محتوا به این روش ها اشاره خواهیم کرد.

استعلام شماره ثبت دارو چیست و چگونه انجام میشود؟

برای دریافت شماره ثبت دارو باید چه اقداماتی انجام داد؟

اکنون که یاد گرفتید استعلام شماره ثبت دارو چیست، باید با موارد دیگری مانند استعلام شماره ثبت دارو چگونه است نیز آشنا شوید. البته نیازی نیست اصلا نگرانی خاصی داشته باشید زیرا این کار سخت و دشوار نیست. تنها کافی است در مرحله ابتدایی به irc.fda.gov.ir مراجعه کنید. در این لینک سامانه ای فعال است که کد آی آر سی مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می دهد.

ادامه مطلب
برچسب اصالت وزارت بهداشت

البته برای دریافت استعلام اصالت دارو باید مدارک لازم را در این سامانه بارگذاری کنید. این مدارک معمولا به صورت مجموعه ای از مدارک شناسایی دارو و شرکت می باشند. فرمولاسیون انواع مختلف دارو، تاریخ تولید و انقضا، شرکت تولید کننده دارو، کشور تولید کننده دارو و… همگی از مدارکی محس.ب می شوند که می بایستی در اختیار این سامانه قرار بگیرند.

یکی از مدارکی که برای سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است، تست های صورت گرفته روی محصولات دارویی می باشد. در واقع برای دریافت کد آی آر سی محصول باید تست ها و آزمایش های گسترده ای روی دارو صورت پذیرد. در این صورت نهاد های معتبر نظارتی از سلامت و کیفیت دارو مطمئن شده وشماره ثبت دارو را در اختیار شما قرار می دهند.

استعلام شماره ثبت دارو چیست و چگونه انجام میشود؟

روش های مختلف استعلام شماره ثبت دارو

برای استعلام شماره ثبت دارو یا کد irc می تواناز طریق روش های متعددی اقدام کرد. متداول ترین و سریع ترین روش دسترسی به شماره ثبت دارو از نوع بر خط یا اینترنتی می باشد. برای این کار تنها کافی است به سامانه ttac مراجعه کنید. در این سامانه با وارد کردن اطلاعاتی از محصولات دارویی، مانند همین شماره ثبت دارو، می توانید سلامت یا عدم سلامت آن را استعلام کنید.

البته این روها برنامه ها و نرم افزارهای خاصی نیز برای این منظور طراحی شده اند. شما ابتدا باید از اعتبار این برنامه ها در سازمان غذا و دارو مطمئن شده و سپس آن ها را روی تلفن همراه هوشمند خود نصب کنید. این نرم افزارها برای هر دو سیستم عامل اندروید و آی او اس طراحی شده اند. در واقع شما با داشتن گوشی هوشمند از هر نوعی می توانید عملیات استعلام شماره ثبت دارو اینترنتی را انجام دهید.

ادامه مطلب
فروش برچسب طرح شبنم

استفاده از پیامک و تلفن های گویا نیز از دیگر راه های استعلام شماره ثبت دارو می باشند. برای این کار نیز تنها لازم است کد درج شده روی بسته بندی داروهای مختلف را به شماره پیامکی مربوطه ارسال نمایید. نتیجه استعلام شما طی پیامکی برای شما ارسال خواهد شد. در مورد استفاده از تلفن های گویا نیز با شماره های مربوطه تماس گرفته و کد آی آر سی را وارد می کنید تا صحت و سقم سلامت محصول مورد نظر شما مورد تایید یا عدم تایید قرار گیرد.

استعلام شماره ثبت دارو چیست و چگونه انجام میشود؟

با استفاده از استعلام به چه اطلاعاتی دست پیدا می کنیم؟

شاید برایتان سوال باشد که با استفاده از عملیات استعلام شماره ثبت دارو چه اطلاعاتی از محصول را دریافت خواهیم کرد. در این مورد باید این گونه به اطلاع شما برسانیم که استعلام این کد اطلاعات دقیق و جامعی از شناسنامه محصول را در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال شما می توانید با استعلام شماره ثبت دارو با نام شرکت تولید کننده محصول و یا وارد کننده آن آشنا شوید. یا مثلا می توانید اطلاعات دقیقی از تاریخ تولید، تاریخ انقضا و سری ساخت محصول به دست آورید. کشورهای مبدا و تولید کننده محصولات دارویی نیز از طریق همین کد قابل شناسایی می باشند.

از طرفی استعلام شماره ثبت دارو قاچاق یا قانونی بودن محصول را برای شما بیان خواهد کرد. به طور کلی تنها آن دسته از داروهایی که در سامانه گمرک جمهوری اسلامی ایران ثبت شده اند، توانایی دریافت شماره ثبت دارو را دارند. به همین منظور تنها محصولات قانونی دارای شماره ثبت دارو در بازار پخش می شوند. پس می توان به راحتی و از طریق درج یا عدم درج کد آی آر سی، به قانونی یا قاچاق بودن محصول دارویی پی برد.

ادامه مطلب
لیبل اصالت دارو

البته این روزها کدهای تقلبی نیز روی برچسب اصالت الصاق شده روی بسته بندی محصولات چاپ می شوند. فلذا اگر کد آی آر سی را روی دارویی مشاهده کردید، نمی توانید از کیفیت آن به صورت صصد در صدی اطمینان حاصل نمایید. بلکه باید حتما عملیات استعلام شماره ثبت دارو روی محصول شما صورت گیرد.

لازم به ذکر است در صورتی که به هر دلیلی پس از استعلام دارو متوجه عدم کیفیت محصول شدید، یعنی محصول تقلبی و فیک بود، یا از درگاه های قانونی وارد کشور نشده بود و یا حتی تاریخ مصرف آن از موعد مقرر گذشته بود، باید مراتب تخلف را به سازمان غذا و دارو اطلاع بدهید. این نهاد ها با ارگان های متخلف برخوردهای قانونی لازم را صورت می دهند.

برچسب اصالت و لیبل سلامت

برچسب اصالت و لیبل سلامت

پیشتازان دانش و تندرستی دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره پیشتازان اصالت

شرکت پیشتازان دانش و تندرستی دریا با برند پیشتازان اصالت , یکی از مجریان طرح برچسب اصالت سازمان غذا و دارو میباشد که با هدف ارائه خدمات مرتبط با چاپ و الصاق لیبل اصالت وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز نموده است.

کارشناسان این شرکت آماده هستند تا بصورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته پاسخگوی سوالات شما در زمینه چاپ و الصاق انواع برچسب, خرید لیبل خام و ملزومات چاپ همچون انواع ریبون باشند.

آخرین مطالب

برای استعلام شماره ثبت دارو یا کد irc می توان از طریق روش های متعددی اقدام کرد. متداول ترین روش استعلام بر خط یا اینترنتی می باشد.